Eşcinseller üzerine konuşabilmek …

Hollanda’da değişik alanlarda aktif olan 60 travesti kişinin bir araya gelerek oluşturduğu, Türk Eşcinseller Dayanışma Grubu (Turkse Gay-Straight Alliantie- GSA) üyeleri bugün Den Haag’ta düzenlenen basın toplantısında kendilerini kamuoyuna tanıttı.
Arasında çok sayıda Hollanda Türkiye kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerin de bulunduğu Dayanışma Grubu Üyeleri, bulundukları çevrede eşcinselliğin kabulünü kolaylaştırmak amacıyla çalışmalar yapacaklar.

Basın toplantısında bazı grup üyelerinin resimlerinin bulunduğu bir afiş Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Jet Bussemaker’a sunuldu.

Bakan Bussemaker, yaptığı teşekkür konuşmasında iki gün sonra kutlanacak olan Uluslararası Eşcinsellik ve Transeksüel Düşmanlığına Karşı Mücadele Gününün (IDAHOT) önemine değindi.

Dünya Sağlık Örgütü 17 Mayıs 1990 tarihinde eşcinselliğin bir hastalık olmadığını kararlaştırmıştı. Bir çok toplumsal alanda dayanışma gruplarının olduğunu belirten Bakan Bussemaker, ancak bir göçmen grup içerisinde ilk kez bir dayanışma grubunun bu konuya sahip çıktığını söyleyerek, bundan dolayı IOT’yi tebrik etti.

Basın toplantısında konuşan IOT Başkanı Emre Ünver, ‘Eşcinsellik üzerine konuşabilmek’ adlı çalışmalar yapan dernek yöneticilerine katkılarından dolayı teşekkür etti.

Bu amaçla yapılan çalışmalar kapsamında düzenlenen 30 toplantıya 988 kişinin katıldığını, oldukça ilerleme sağlanmasına rağmen eşcinsellerin eşit şekilde kabul edilmelerinin daha uzun bir zaman alacağını belirtti.

Eşcinseller Dayanışma Grubu adına konuşan Ali Karacabay ise Türk Dayanışma Grubunun eşcinsel, heteroseksüel ve transseksüel bireyler açısından önemine değindi.

Kendi geçmişinde böylesine dayanışma gruplarını eksikliğini çok hissettiğini söyleyen Ali Karacabay, dayanışma grubunun eşcinsellerin toplumdan dışlanmalarını önleyebileceğini belirtti.

Bir cevap yazın