Eurovision’da bu yılda istanbul travestileri – gay ayrımcılığı yapıldı

Her sene daha gerçekleştirilmeden bir tartışmanın yaşandığı Eurovision Şarkı Yarışması'nın bu yılki en fazla konuşulan katılımcısı Avusturya temsilcisi istanbul travestileri Conchita Wurst oldu.

Upuzun saçları, koyu renk sakalları ve cüretkar kadın giysileriyle tüm dikkatleri üzerinde toplayan Conchita Wurst, Rusya, Belarusya ve Ermenistan temsilcilerinin tepkisini çekti. Kopenhag'ta yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'nda bu üç ülkeyi temsil edecek olan yarışmacılar "Conchita Wurst yarışmadan çekilsin" diye belirtti.

Bianet'in yaptığı habere göre Rusya, Belarusya ve Ermenistan Conchita Wurst'un yarışmadan çekilmesi için kampanya başlattı. Ermenistan'ın Eurovision temsilcisi olan Aram MP3 adlı şarkıcı " Wurst'un yaşam biçimi doğal değil. Kadın mı erkek mi olduğuna karar vermeli" diye belirtti.

Conchita Wurst ise bu eleştirilere "Ben kadın olmak istediğimi söylemedim. Yalnızca çalışan bir kraliçe ve evde de tembel bir çocuğum" diye açıkladı. Wurst, Reuters’a verdiği bir söyleşide de “Sakallarım, kim olduğun ve nasıl göründüğünden bağımsız bir şekilde, istediğin her şeyi başarabileceğine dair bir beyan” diye konuşmuştu.

Eurovision Şarkı Yarışması'nı 1998 senesinde İsrail'i temsil eden transseksüel şarkıcı Dana International "Diva" adlı şarkısıyla kazanmıştı. Eurovision Şarkı Yarışması bu sene 59'uncu defa tertip edilecek. Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da tertip edilecek yarışma 6 ile 8 Mayıs tarihleri arasında. Conchita Wurst, Rise Like a Phoenix adlı şarkıyla ülkesini temsil edecek.

Bir cevap yazın