Kendisinden ayrılmak isteyen travesti sevgilisini ve arkadaşını rehin aldı

Başlık dikkatinizi mi çekti, ah bu blog istanbul travestileri bu lezbiyenler deyip atıp tuttunuz mu, içinizde biriktirdiğiniz öfke kalbinizi ele geçirirken destursuzca, toplumsal önyargılarınız beyninizde yapboz misali yeni bir parça bulduğuna mı sevindi!!!

Bu sabah arkadaşımın facebook da "homofobi en hafif deyimiyle aptalca bir şey; iki reşit insanın kendi rızalarıyla seks yapmalarının seni de ilgilendirdiğini sanma aptallığı." Şeklinde paylaştığım yazının altına yorum olarak haberi paylaşmasıyla haberden!!! haberim oldu. Bugün ki birçok gazetenin bu başlıkla yaptığı haber.

Medyanın bazı politik/siyasi olaylarda sessiz kalmasını anlamasam dahi, hoş görmesem dahi; bu sessizliği meşru kılmak için zihnimin bana oyunlar oynamasına izin verebilirim. Sansür vergi ceza vs. tehditleri ile evcilleştirileceğine inanılmasa da eğitileceğine inanılan bir kaplan misali medyanın yaptırımlar ile varolma savaşına sürüklendiği ama aynı zamanda özgür olmak gibi kendi değerleri ile çatışma noktasına sokulduğu şeklinde yorumlarla durumu zihnimde meşrulaştırıp boşverebilirim. George Orwell'ın 1984 adlı distopyasından zamanlardayız der muhakeme etme, değerlendirme, duyarsız kalmama, sorumlu olma gibi benliğimi besleyen ilkelerden  medyanın desteğini almadan beslenebilirim. Tüm bunları yaparım da, bu denli temel bir toplumsal hassasiyet gerektiren bir konunun bu başlıkta servis edilmesini anlayamam. Bu noktada medyayı hoş göremem, meşru kılamam!!! Trans birey olmak ile hiçbir ilgisi olmayan bir haber bu şekilde başlığa alınamaz, alınmamalı!!! bu dışlama ve ötekileştirmenin en sinsi yoludur.

Romantik ilişkilerde, terk edilme, ilişkinin tek taraflı sonlandırıldığı bir durumdur(haberi yazana ders olsun,kendisi bihaber) ve terk edilen kişi kayıp duygusuyla baş başadır. Bu durumda sağlıklı düşünebilmesi beklenemeyebilir. elbetteki kişinin duygusal devinimleri; ne hukuki zeminde ne de toplumsal düzende,  başvurduğu fiziksel veya psikolojik şiddeti meşru kılmaz. Fakat bu durumu haber yapan muhabir nasıl olur da transeksüel olma halini öne çıkarır hele ki bizim ülkemizde!!!

Avrupa da bir çok ülke de aşılmış ve yasal zeminde temel hakları tanınmış olan eşcinsellere bizim ülkemizde bakış açısı değişken olsa da temel de aynı;  eşcinsellik toplumsal patolojinin bir biçimi olarak ele alınmakta, kendilerine akademik unvan takan bazı kesimlerce; aile yaşamının bozulmasına bireysel olarak verilen tepki olarak değerlendirilmekte çoğu kesimce de eşcinsellik tedavi gerektiren bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.  Bu konu üzerinde sayfalarca yazı yazılır medya, toplum, hukuk, iktidar, cinsiyet,din ahlak her şey sorgulanabilir. Velhasılı kelam eşeği saldım çayıra otlaya mevlam kayıra misali haber yapmak, haberci kimliği ile dolaşmak, okuyanı amiyane bir tabirle MAL yerine koymaktır yakışmamış!!!

Bir cevap yazın