Kupanın Kralı Chelsea İstanbul’da

Futbolun en önemli kupası olan, FIFA Dünya Kupası Coca Cola’nın istanbul travesti sponsorluğunda Türkiye’ye geldi. Dünya Kupası’nın önemli simgesi, çıktığı Dünya Turu kapsamında İstanbul’a da uğradı. 90 ülkeyi gezen kupa, 73. durağı olan İstanbul’a Hırvatistan’dan özel uçakla getirildi. Uçaktan, Atatürk Havaalanı Genel Havacılık Terminali’ne büyük bir titizlikle nakledilen kupa burada basın mensuplarına tanıtıldı. Üç gün boyunca kentte sergilenecek olan kupa, ardından
İsveç’in yolunu tutacak. 

Tanıtım törenine FIFA
Kurumsal İletişim Direktörü Alexander Koch, Brezilya’nın Türkiye Başkonsolosu Luiz Henrique Pereira da Fonseca da katıldı. Törende konuşan FIFA yetkilisi Koch, “Türkiye futbolu çok seven bir ülke
ve biz de burada olduğumuz için büyük mutluluk duyuyoruz. Burada şu an gerçek Dünya Kupası’nı görüyorsunuz” ifadelerini kullandı.
Eylül ayında Brezilya’dan yola çıkan Dünya Kupası, temmuz ayında yine Brezilya’daki dev buluşmada şampiyon takımın oyuncularının ellerinde yükselecek. 

FIFA Dünya Kupası ilk zamanlar, kurucusunun adıyla Jules Rimet Kupası olarak anılıyordu. Ancak Brezilya 1970’te üçüncü kez şampiyonluğa ulaşınca kalıcı olarak kupaya sahip olma hakkını kazandı. Ancak kupa, 1983’te sambacılar diyarında hırsızlar tarafından çalındı.  Bugünkü Dünya Kupası, 1974’te İtalyan sanatçı Silvio Gazzaniga tarafından tasarlandı. 6 kilo 175 gram ağırlığında ve 36,8 cm yüksekliğinde olan kupa 18 karat altından yapıldı. Alt tarafında bugüne kadar şampiyonluk yaşamış ülkelerin isimlerinin bulunduğu kupanın değerinin yaklaşık 20 milyon dolar düzeyinde olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın