Manisa Soma’da maden faciası ölü sayısı artıyor

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı 282'ye ulaştı ve facia Türkiye tarihinin en büyük maden kazası olarak kayıtlara istanbul travestileri geçti. Sendikalar grev ve eylem çağrısı yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız bu sabah bir açıklama yaptı ve ölü sayısının 282'ye ulaştığını söyledi. Yıldız, 217 cenazenin ailelere teslim edildiğini, son 12 saatte madenden canlı çıkarılan işçi olmadığını belirtti.

DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu), KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu), TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği), TTB (Türkiye Tabipler Birliği) ve Türk – İş (Türkiyen İşçi Sendikaları Konfederasyonu) bir günlük iş bırakacaklarını açıkladı.

Sendikalar bir de eylem programı paylaştı. Programa göre bugün İstanbul, Ankara ve Diyarbakır da dahil toplam 13 şehirde eylem yapılacak. Eylemlere sendikaların yanı sıra baroların da katılacağıu belirtiliyor.

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) de, “Yas için genel grev/direniş ve genel eylemlerin bütün Türkiye’de gerçekleşmesi" için çağrı yaptı.

Hükümetin üç günlük ulusal yas ilan etmesiyle ülkede bayraklar yarıya indirildi, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları da iptal edildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bugün Soma'ya gidecek.

Siyasilere tepki

Dün bölgeyi ziyaret eden siyasilere karşı büyük öfke vardı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın arabası tekmelendi, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) ilçe binası yağmalandı. Başbakan, protestoların artması üzerine bir markete sığınmak zorunda kaldı.

Enerji Bakanı Taner Yıldız ise, protestolar nedeniyle madenin önünde açıklama yapamadı.

Başbakan Erdoğan, Soma'ya geldikten sonra yaptığı ilk açıklamada, "Bunlar olağan şeylerdir. Bunun yapısında, fıtratında bunlar var" diye konuşmuş ve "literatürde iş kazası diye bir şey var" demişti.

Yıldız ise, şu an için önceliğin madencilere ulaşmak olduğunu yineledi ve "Kazayla ilgili her türlü soruşturma ve inceleme daha sonra yapılacak" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 196 madenci cenazesinin ailelerine teslim edildiği bilgisini verdi. Manisa'nın Soma ve Kırkağaç ilçelerinde madenci cenazeleri defnedildi.

Bir cevap yazın