Sakallı Eşcinsel Şarkıcısı Açık Ara Farkla Kazandı!

Avusturya'nın Eurovision  yarışmacısı sakalları ve kadın kıyafetleriyle bütün dünyasının ilgisini çekmiş ve gündeme oturmuştu. Dün gece Eurovision  şarkı yarışmasının finali yapıldı ve Avusturya'nın eşcinsel travesti yarışmacısı açık ara farkla Eurovision  1. oldu.


Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki 59'uncu Eurovision Şarkı Yarışması'nı sakallı kadın görüntüsüyle farklı bir imaj çizen Avusturya temsilcisi Conchita Wurst kazandı. Avusturya'yı, Hollanda ve İsveç takip etti.

59'uncu Eurovision Şarkı Yarışması'nı Avusturya temsilcisi Conchita Wurst kazandı.

Wurst, ''Rise Like a Phoenix" şarkısıyla açık ara farkla diğer ülkeleri geride bırakarak 290 puanla birinciliğe ulaştı.
Hollandalı ikili The Common Linnets "Calm After The Storm" şarkısıyla 238 puanla ikinci oldu.

İsveç temsilcisi Sonne Nielsen ise "Undo" adlı şarkısıyla 218 puanla üçüncü sırada yer aldı.

Ev sahibi Danimarka göçmen asıllı Anis Basim ile 74 puan alarak 9'uncu sırada kaldı.
Türkiye, oy sistemini eleştirdiği için bu yıl da yarışmaya katılmadı.

Kopenhag'da düzenlenen yarışmanın birincisi Conchita Wurst farklı tarzıyla adaylık sürecinden bu yana tartışma konusu olmuştu.

'BİZ, BİRİZ VE DURDURULAMAYIZ'

Wurst ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, "Bu geceyi gelecekte barış ve özgürlük olduğuna inanan herkese ithaf ediyorum. Biz, biriz ve durdurulamayız'' dedi.

'SAKALLI KADIN KAZANDI'

Danimarka medyası, Conchita'nın zaferini ''sakallı kadın kazandı" manşeti ile verirken, Danimarka adına yarışan Anis Basim “Hak eden şarkı kazandı" diye konuştu.

60. Eurovision Şarkı Yarışması Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılacak.

 

Kopenhag Refshaleöen B&W Hallerne'de yapılan yarışmada sırayla Ukrayna, Belarus, Azerbaycan, İzlanda, Norveç, Romanya, Ermenistan, Karadağ, Polonya, Yunanistan, Avusturya, Almanya, İsveç, Fransa, Rusya, İtalya, Slovenya, Finlandiya, İspanya, İsviçre, Macaristan, Malta, Danimarka, Hollanda, San Marino ve İngiltere temsilcileri sahneye çıktı.

İlk olarak Ukrayna ekibi sahneye çıkarken basın merkezindeki Ukrayna bayrakları taşıyan kalabalık bir grup tezahürat yaparak destek verdi. Azerbaycan ekibi de temsilcileri Dilara Kazimova'yı ekran başında yalnız bırakmadı.

Bir cevap yazın