Travesti aday Öykü mecliste karışıklığa yol açtı

CHP Bursa Belediye Meclis üye adayı travesti Öykü Özen kendisi hakkında çıkan haberlere yanıt verdi. Bursa Gökkuşağı Derneği Başkanı Öykü Özen, LGBT örgütlerinin kendisi hakkında yaptığı "Cumhuriyet Halk Partisi'nin de şiddeti bir çözüm aracı olarak gören bir kişiyi, LGBTİ hareketini temsil eden bir aday şeklinde sunma yanılgısına düşmemesini umuyoruz" açıklamasına cevap verdi.

"ÖYKÜ ÖZEN FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULADI"

LGBTİ hareketi bileşeni örgütler Özen hakkında şu iddialarda bulunmuştu:

"Öykü Özen, geçmişte kurum içi ve dışı ilişkilerinde şiddeti bir çözüm aracı olarak görmüş, 2007 yılında Bursa Gökkuşağı LGBT Derneği'nde dernek üyelerine fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamıştır. Öykü Özen'in bizzat kurucusu ve başkanı olduğu bu derneğin üyesi olan trans bireyler dernek içerisinde insan haklarına aykırı birçok kural ve para cezası uygulaması olduğu suçlamasıyla Özen'e karşı dava açmıştır. Özen tüm bu süreç sonunda 'Suç işlemek için örgüt kurmak', 'Tehditle insanları fuhuşa zorlamak' gibi çeşitli gerekçelerle ceza almıştır. Süreç içerisinde diğer LGBTİ örgütlerinin öz eleştiri talebini reddetmiş ve bu nedenle diğer örgütler Bursa Gökkuşağı LGBT Derneği'ni tanımadıklarını ilan etmişlerdir. 2007 yılından bu yana istanbul travestileri hiçbir LGBTİ oluşumu ya da örgütü Öykü Özen'le herhangi bir çalışma yürütmemiştir."

"Şeffaf ve demokratik siyaset için uygun bir aday olmaktan uzak bir kişi olarak Öykü Özen'in ne LGBTİ bireyleri ne de bu ülkede yıllardır zorlu ve onurlu bir mücadeleyi şiddetsiz yöntemlerle yürüten LGBTİ örgütlerini temsil edebileceğini düşünüyoruz. Adaylığını trans kadın kimliği üzerine kurmasının, LGBTİ hareketinin desteğini aldığı yanılgısını uyandıracağından endişeliyiz. Cumhuriyet Halk Partisi'nin de şiddeti bir çözüm aracı olarak gören bir kişiyi, LGBTİ hareketini temsil eden bir aday şeklinde sunma yanılgısına düşmemesini umuyoruz."

Öykü Özen ise yaptığı Turk Gay Club haber sitesinde yayınlanan açıklamasında; LGBT örgütleri hakkında şu ifadeleri

Demokrasi her kişinin düşüncesini özgürce dile getirmesini gerektirir. Vereceğim cevaptan sonra da ayrıca Cumhuriyet Savcılığına ve Dernekler Dairesi Başkanlığına da suç duyurusunda bulunacağım.

"KARALAMA KAMPANYASI YAPIYORLAR"

Çok kaale almadığım örgüt mü yoksa ticari şirket mi olduğu şüpheli LGBTT örgütlerinin yaptığı basın açıklaması tıpkı günümüz siyasi otoritesinde olduğu gibi kendi gibi olmayana söz hakkı tanımak istememe diyebiliriz.

Çünkü bu örgütler için ya Kürt olmalısınız ya da onların yaptığı yanlışlar dâhil her şeyi alkışlamanız gerekiyor. Eğer onları eleştirirseniz hakkınızda -kim olursanız olun- karalama kampanyası yaparlar. Size “kadın satıyor” derler, fakat kendi derneklerinin bir dönem başkanı ve halen başka bir örgütte başkanlık yapan çok meşhur 4. sıra adayları da ev çalıştırırken bunu eksi olarak görmezler ve size böyle bir gerekçeyle leke sürmeye kalkarlar. Şiddet uyguladığınızı iddia ederler, ama yaşadığınız şiddeti görmezler; kendileri bizzat başta psikolojik şiddet uygularlar, hoş fiziksel şiddetleri de pek meşhurdur. Hepsinin sabıka kayıtlarını alsanız sütün lekelenmemiş yeri kalmaz. Aslında amaç bu değildir, çünkü başarılısınızdır ve bunu çekemezler, fesatlanırlar, çelme takmaya çalışırlar. Çünkü sözüm ona 20 yıldır örgütçülerdir, ama kaplumbağa gibi ilerlerken siz onu tavşan gibi geçince hasetlenirler.

"ASIL AMAÇLARI CEBE PARA İNDİRMEK"

Onların asıl amacı eşcinsel mücadelesi değildir. Nereye proje yazsak, nerden cebe para indirsektir amaçları. Sahte faturalarla gider gösterip raporlar düzenlerler. Sözde oluşumlara pastanın kırıntılarını gönderirler, ama pastayı ise meşhur birkaç kişi nasıl afiyetle yer bilen bilir! Birkaç tane medyatik olay yapıp milletin gözünü boyarlar.

Yıllardır idarecileri hiç değişmez; çünkü pasta çok tatlıdır, kimseye yedirmek istemezler. Hatta pasta yemek o kadar tatlı gelmiştir ki dernekteki bilgisayarları bile satıp yemiş sonra da hırsızlık süsü vermişlerdir.

Bir de meşhur partileri vardır yardım adı altında. En çok da cezaevindeki eşcinseller için parti düzenleyip sadece paranın kuruşlarını yardım olarak göndermektedirler.

"YÖNETEBİLECEKLERİ İNSANLAR ARIYORLAR"

Bu oluşum ve derneklerdekiler hepsi Kürt asıllı mıdır, yoksa Kürtçü ideolojiden nasıl bir güç almaktadırlar? Neden HDP dışında politika yapmazlar? Hiç mi MHP’li AKP’li insan yoktur aralarında? Nedir amaçları? CHP’de ben mücadele etmeseydim, acaba CHP’ye adım atacaklar mıydı? 2011’de CHP’de Bursa milletvekili adayı olmasaydım, acaba bu kişiler siyaseti düşünecekler miydi? Öykü Özen’in onlara verdiği bu cesareti konuşmaktan neden korkuyorlar acaba? Çünkü bu örgütler yönetebilecekleri insanlar arıyor, onlara karşı çıkacak değil!

Sorun sorgulayın neden Ankara ve İstanbul’daki derneklerin yönetim kurulları yıllardır hiç değişmez? Neden bu kişiler aktivist olarak Öykü Özen kadar ortada yokturlar? Neden? Bunu hiç düşünmüyor muyuz? Üyeleri kimdir bu derneklerin? Kaç kişidir? Ne kadar maddi destek almışlardır? Bu desteği nerelerde ne kadar kullanmışlardır? Bu rojlerde çalışanlar ne kadar maaş almaktadırlar açıklasınlar. Bu projeler nelerdir?

SABIKA KAYDI TEMİZ

Ekte dosya olarak gönderdiğim sabıka kaydım bulunmaktadır, lütfen yayınlansın. Peki, bu iftirayı atanlar ve bu derneklerin yöneticileri sabıka kayıtlarını verebilir mi? Bu Türkiye Cumhuriyet’in resmi sabıka kaydıdır.

Basında çıkan LBTT bireyler hakkında o kadar çok olumsuz haber var ki, tabii benim hakkımda da var. Ama doğruluğunu tespit etmeden suçlama yapmak ne derece doğru? Amaç karalamak olunca doğruluğu araştırılır mı? Mesela T.C. yasalarına göre Pınar Selek de yargılandı ceza aldı, Sabahat Tuncel de. Neden bu kişilere destek oluyorlar? Onlarınki hak mücadelesi ise benimki ne mücadelesi? Hiç düşündünüz mü bu amacı? Yanlış anlaşılmasın lütfen, benim sayısız Kürt arkadaşım var ve etnik ayrımcılığa da karşıyım. Burada anlatmak istediğim farklı. Yani bu örgütlerin işine gelince suçlu olmanız sorun değil, şiddet uygulamanız da; ama işlerine gelmeyince hemen tü kaka olursunuz.

"HEPSİ TEK İKİ ÖRGÜT"

Bu açıklamamda özellikle örgütlerin adını yazmıyorum, çünkü onların hepsi tek iki örgüt zaten, herkes biliyor. Diğerleri de sözde ticari örgütlerin AB’den para alma kolları.

Aslında kendi içlerinde bile birbirlerini yiyorlar. Bir zamanlar travesti diye G/L derneklerine almadıkları kişiye, para tatlı gelince TT derneği kurdurup pastayı yemeye başlayınca dost oluverdiler. Tabii ki İstanbul’dakiler de pastayı paylaşamayınca bölündüler bölündüler, tıpkı amip gibi… Biri diğerinin pastasına uzanınca ne kavgalar çıkıyor bir bilseniz.

"PARALEL DEVLETİN BİR PARÇASI OLUVERDİLER"

Oysa bu dernekler hak mücadelesi için kuruldu. Ama Kürtçü politika yaparken “paralel” devletin bir parçası oluverdiler galiba. Kürt asıllı olmayan LGBT adaylara belediye meclis adaylıklarında şans bile vermediler. HDP’de olmasaydı politika yapamayacaktı trans arkadaşlar zaten.

Yıllardır çalışıp da bir milletvekili adayı çıkaramadıkları için Öykü Özen’in başarısını kıskandılar. Üstelik Öykü Özen, 1720 kişinin oy kullandığı 93 adayın arasında 646 oy alarak kadınlarda 3’üncü, genel sıralamada ise 10’uncu olduğu için şok oldular. Çünkü onların CHP tabanından oy alacak güçleri yoktu ki halkın oyunu istesinler. Üstelik Öykü Özen en çok oy ile Osmangazi İlçe Delegesi ve sonrasında da Bursa Delegesi seçilmiştir. Şimdi ise Bursa -Osmangazi Belediye Meclisi 20. sıra resmi adayıdır. Bunun fesatlığını yaşıyorlar. Yani Öykü onların 20 örgütünün gücüne sahiptir ve bu trans kadına destek olacak güçleri yoktur, ama köstek olacak güçsüzlükleri vardır.

Bundan sonraki aşama ise savcılık ve dernekler dairesi bünyesinde çözülecektir. Öykü Özen ise başarıları ile Türkiye’de trans aktivist kadın olarak devam edecektir.

Saygılarımla,

Öykü ÖZEN"

CHP'NİN transeksüel adayı Öykü Özen'in yaptığı açıklamada, LGBT örgütleri hakkında "paralel devlet" ifadesini kullanması dikkat çekti.

Bir cevap yazın