Travesti polis fuhuş yap onurlu yaşa !

İstanbul LGBTİ Derneği'nden yürüyüş çağrısıyla yola çıkan travesti Trans Onur Haftası Komitesi'nin önü Taksim Meydan girişinde polis tarafından kesildi. Polisin Taksim Meydanı'nda toplanmayı engellemesi üzerine; Fransız Kültür Merkezi önünde kalabalık topluluk yürüyüş için bir araya geldi. Polis baskısı "Polis fuhuş yap, onurlu yaşa" sloganlarıyla protesto edildi.Kısa süreli polis engellemesinin ardından Transseksüeller "Susma haykır translar vardır" sloganlarıyla yürüyüşe başladı. Dev Gökkuşağı ve Trans bayrağı açıldı.

Yürüyüşte sık sık, "Travestiyiz, buradayız alışın alışın gitmiyoruz", "Nefrete karşı ses çıkar", "Transfobik devlet yıkacağız elbet", "Tayyip kaç kaç kaç dönmeler geliyor", "Velev ki dönmeyiz, alışın her yerdeyiz" ve "Polis fuhuş yap onurlu yaşa" sloganları atıldı.Büyük bir coşkuyla yürüdüler.

Yürüyüş sırasında Grup Yorum standının önünden geçilirken ise, "Transfobik devrim istemiyoruz" sloganı atıldı. Renkli görüntülerin meydana geldiği yürüyüşe Femen üyesi bir kadın da destek verdi. Tünel’de kırmızı halı seren LGBTİ Örgütleri adına iki açıklamayı Çîrvsk Kıvılcım Arat ile Didem Sağlam okudu. Sadece son iki yılda 49 transeksüelin nefret cinayetine kurban gittiğine dikkat çeken Arat ile Sağlam, bilinen rakamlara göre 2002 yılından bu yana 70 transeksüel  öldürüldüğünü aktardılar. “ Acımız büyük” diyen Arat ile Sağlam, “ Avcılar Meis sitesinde Translara yönelik başlatılan sürgün kampanyası sonucu dövülerek Cami bahçesine atılan ve yoğun bakımda hayatını kaybeden Seda’nın davası sonuçladı. Katil müebbet hapis cezasıyla yargılanırken, sözde maktulün trans olmasını gerekçe gösteren mahkeme cezayı 15 yıla düşürdü” diye dikkat çektiler. Seda gibi yüzlerce trans kadının nefret ve trans cinayetlerini durmamaya kararlı olduklarını vurguladılar. “ Size hatırlatmayı görev edindik! Hayatlarımız ve canlarımız bu kadar değil” dediler.

Arat ile sağlam LGBTİ Örgütlerinin taleplerini ise şöyle sıraladılar“ Eşcinsel, biseksüel, trans ve intersekslere yönelen nefret suçları ile mücadelede, ‘ Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği” ibarelerini de bünyesinde barındıran bir nefret suçları mevzuatı oluşturulmalıdır. Trans seks işçilerini güvenliksiz çalışma alanlarına iten ve bizzat şiddetin mağduru olmalarına vesile olan “ fuhuş” ile ilgili mevzuat değiştirilmelidir. Herkesin istediği işi yapabildiği bir hayat garanti edilmeli ve LGBTİ bireylerin istihdamıyla ilgili iyileştirici uygulamalar yapılmalıdır. Seks işçiliği bir iş kolu olarak kabul edilmeli ve sendikal haklar garanti altına alınmalıdır.

Kolluk kuvvetleri ve yargı birimlerinin trans bireylere yönelik önyargılı ve ayrımcı tutumuyla mücadele edilmeli; katillerine “ haksız tahrik” veya “ iyi hal” gerekçeleriyle verilen ceza indirimleri derhal son bulmalıdır, cinayetlerin nefret boyuna mutlaka vurgu yapılmalıdır”. Sokaklarda, parklarda, barikatlarda, mahpushanelerde trans onuruna sahip çıkarak direneceğiz” dediler.

Açıklama sonrası trans bireylere taçlar takan LGBTİ örgütleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ( İBB) tarafından rant uğruna kamusal alana kapatılan Galata Kulesini işgal ettiler.

'TRANSLAR GÜZELDİR'

Saatler süren yürüyüşün ardından kalabalıki Tünel Meydanı'na ulaştı. Burada heteroseksit güzellik anlayışını dayatan, normatif güzellik yarışmalarına karşı "Alternatif Güzellik Yarışması" düzenlendi. "Translar güzeldir" şiarıyla, herkes kazanan ilan edildi

'HAYATLARIMIZ BU KADAR UCUZ DEĞİL'

Tünel Meydanı'nda İstanbul LGBTİ imzasıyla okunan basın açıklamasında ise sadece son 2 yılda 49 trans kadının nefret cinayetine kurban gittiği vurgulanarak, "Acımız büyük" denildi. "Hayatlarımız ve canlarımız bu kadar ucuz değildir" diyen İstanbul LGBTİ, trans onuruna sahip çıkarak direneceğini belirtti.

Gezi Parkı ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan polis, Cumhuriyet Anıtı’nın etrafını da kapattı.Trans Onur Yürüyüşü’ne katılmak isteyen rengarenk kıyafetler içindeki kalabalık Galatasaray’da toplandı. Saat 17.00’de yürümeye başlayan kalabalık İstiklal Caddesi’nden Fransız Konsolosluğu önüne vardığında polis tarafından durduruldu. Gezi Parkı ve Cumhuriyet Anıtı’nı da kapatan polisler, bu noktadan sonra kimsenin geçmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Yürüyüşe katılanlar bir süre polisleri ikna etmeye çalıştı ancak başarılı olamayınca İstiklal Caddesi’nden Tünel’e doğru yürüyüşe geçti.
Oldukça renkli sahnelerin yaşandığı yürüyüşe, İstiklal Caddesi’nde yüzlerce kişi de alkışlarla destek oldu.Ankara danda bu yürüyüş için otobüslerle gelindiği bilgisi alındı.

Bir cevap yazın