Travestiye bıçakla saldıran saldırgan şizofren diye serbest kaldı ve hala sokaklarda dolaşıyor.

Ankara ’da E.K. adlı travesti , bıçak zoruyla aracına binen Selahattin Güngör adlı kişi tarafından kaçırıldı. Konya’nın Kulu ilçesine uzanan dehşet yolculuğu boyunca Güngör, E.K.’yı defalarca bıçakla tehdit etti, çenesini kesti ve dövdü. Yolda bacağına sigara söndürdü, parasını gasp etti, tecavüze kalkıştı. Bir gün tutuklu kalıp şizofreni hastası olduğu gerekçesiyle tahliye edilen ve salıverildikten sonra E.K.’yi tehdit etmeyi sürdüren Güngör’ün cezai ehliyetinin tam olduğu ortaya çıktı. Göngör hakkında ‘silahlı yağma, silahlı cinsel saldırı, cebir kullanarak cinsel amaçlı kişiyi hürriyetinten yoksun bırakmak, trafik güvenliğini tehlikeye sokmak ve uyuşturucu kullanmak’ iddiasıyla Konya’da, ‘tehdit’ iddiasıyla da Ankara’da iki dava açıldı.

Toplam 43 yıla kadar hapis cezası istenen Güngör hala serbest… Ankara’da yaşayan 23 yaşındaki trans E.K., geçen yıl 3 Mart’ta saat 05.30’da kiraladığı araçla Hoşdere Caddesi’nde gezerken daha önceden kendisini taciz eden Selahattin Güngör tarafından durduruldu. Bıçak zoruyla aracın şoför mahalline oturan 30 yaşındaki Güngör, E.K.’yı yanına geçirtip gaza bastı. E.K.’nin jandarmada alınan ifadesine göre aracı Konya yoluna sürdü. Bıçakla tehdit ettiği E.K.’yı taciz etti. E.K. direnip araçtan inmeye yeltenince bıçakla çenesini kesti. Sonra E.K.’nın, içinde 400 TL bulunan cüzdanını ve cep telefonunu aldı, parmağındaki altın yüzüğü çıkarıp dışarı attı. Gaza basıp Gölbaşı’na sürdü. Bu sırada sigarasını E.K.’nın sol bacağında söndürdü ve ankara travestileri tokat attı.

Bir ara benzin alıp Konya’ya yöneldi. Yol boyunca elle taciz ve tehditlerine devam etti. İkinci kez benzin için durdu, para vermeden kaçtı. İlerde jandarma ekiplerince durduruldu. Jandarmalar “Kenara çek” deyince hızla kaçtı. Ardından köy yoluna girdi. Aracın plakasını söküp aldı. Bir ara cebinden esrar çıkarıp yaktı. İkinci bir jandarma ekibi görününce dağ yoluna girdi. Bir sapakta aracı durdurup E.K.’ya tecavüze çalıştı. Jandarma tekrar görününce E.K. çıplak halde araçtan indi. Fakat Güngör kolundan tutup çekti, devam etti. Jandarmanın takibine köylü gençler de katıldı. Dehşet yolculuğu, Güngör’ün bir araca çarpmasıyla son buldu. E.K. ve Güngör jandarma karakoluna götürüldü. Güngör’ün üzerinden altı gramlık uyuşturucu çıktı. Güngör 4 Mart’ta, “basit cinsel saldırı; cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, silahlı yağma” suçlarından Kulu Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

Göngör, yaptığı savunmada, “E.K.’nın kendisini aracına davet ettiğini, Konya yolunda önlerinin tanımadığı kişilerce çevrildiğini, dövüldüklerini, E.K.’nın darp eden kişileri tanıyor olabileceğini, üzerinden çıkan uyuşturucuyu E.K.’nın ikram ettiğini” iddia etti. Göngör daha sonra “Askerliğimi yaptığım sırada Güneydoğu’da psikolojik olarak rahatsızlandım” dedi. Hakim Seyda Hoşkür Başyiğit “suçun tutuklamayı gerektirir katalog suçlar arasında olması, kaçma ihtimalinin bulunması, uzun takip sonucu yakalanmış olması, tutuklanmadığı takdirde kaçacağı, müşteki üzerinde baskı kuracağı, şüphelinin tehlikeliliği dikkate alınarak adli kontrol tedbirinin yetersiz kalacağı” için Göngör’ü cezaevine gönderdi. Karara bir gün sonra itiraz edildi.

Kulu Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Burcu Celep Kamiloğlu, Güngör’ün “kronik şizofreni hastası” olduğu yönünde raporunun bulunduğunu ve iyileşme ihtimalinin olmadığını, akıl hastalığı nedeniyle güvenlik tedbiri kapsamında kalabileceğini, bu halde tutukluluğun hem gereken faydayı sağlamayacağını hem de telafisi imkansız sonuçlar doğuracağını” savunarak, Güngör’ü bir gün sonra tahliye etti. Hakim Kamiloğlu’nun, “tutuklu kalırsa telafisi imkansız sonuçlar doğurur” diye bıraktığı Güngör 12, 13 ve 14 Mart’ta Ankara sokaklarında E.K.’yı aradı. E.K.’nın 14 Mart’ta Ankara Savcılığı’nda alınan ifadesine göre 13 Mart’ta bir ticari taksiyle E.K.’yi takip etti ve “Seni öldüreceğim, yaşatmayacağım” diye tehdit etti. Ayrıca E.K.’nın ev arkadaşı aracılığıyla tehdit mesajı yolladı. Konya Savcısı Ali Gökpınar’ın hazırladığı iddianamede, “şizofreni hastası olduğu ve tutuklu kalması halinde telafisi imkansız zararlara yol açılacağı” için tahliye edilen saldırgan Güngör’ün Ankara Numune Hastanesi'nden gelen rapora göre cezai ehliyetinin tam olduğu istanbul travestileri belirtildi.

Bunun üzerine Güngör hakkında Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘silahlı yağma’ suçundan 15 yıla, ‘silahlı cinsel saldırı’ suçundan 10 buçuk, ‘cebir ve şiddet kullanarak cinsel amaçlı kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak’ suçundan yedi buçuk, ‘trafik güvenliğini tehlikeye sokmak’ suçundan altı yıla ve ‘uyuşturucu kullanmak’ suçundan da iki yıla, toplam 41 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tahliye edildikten sonraki eylemleri nedeniyle de Güngör hakkında ‘tehdit’ suçundan da iki yıla hapis istemiyle Ankara’da bir yargılama başladı.

Bir cevap yazın