Travestiye Kandil Gecesi ‘ nde saldırı !

Miraç kandilini bahane eden grup,istanbul travestileri Cansu’ya “Sizi burada barındırmayacağız” diyerek saldırdı.

Cansu olayla ilgili olarak; “27 plakalı bir araçtan eli sopalı 3-4 kişi çıktı. Bana ‘Kandil gününde de mi sokaktasın? Kandil günü sokakta işin ne? Sizi burada barındırmayacağız. Defolun gidin. Sokaklarımızı temizleyeceğiz’ diyerek saldırdılar” dedi.

kaosGL.org’da yayınlanan haberde; polisin olayı soruşturmak yerine, ilgilenmemeyi tercih ettiği belirtildi. Mersin 7 Renk LGBT Derneği Başkanı Yağmur Arıcan yaptığı açıklamada;  “Polis olayın üstünü kapatmaya çalışıyor. Saldırıdan sonra ilk gelen polis ekibi ilgilenmiyor bile. ‘Bir kadın saldırıya uğradı’ anonsu geçiliyor. Polis olay yerine gelip, saldırıya uğrayanın trans kadın olduğunu görünce ilgilenmiyor. Cansu ısrarla araç plakasını ve kaçtıkları yeri tarif etmesine rağmen dinlemiyorlar, ‘Yanlış görmüşsündür’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

Haberde; polisin ambulans çağırmadığı, Cansu’yu arkadaşlarının hastaneye götürdüğü belirtildi. Transfobi hastanede de devam ettiği, sağlık görevlilerinin saldırıya uğrayanın bir trans kadın olması nedeniyle ilgilenmek istemediği vurgulandı. Tepkiler üzerine Cansu’nun tedavi altına alındığı söylendi.

Kafatasında kırıklar olan Cansu hastanede diğer hastaların transfobisine de uğradığını belirterek “Bana bakıp gülüyorlardı. Parmaklarıyla işaret ediyorlardı” dedi.

Müşahade altında kalması gereken Cansu’nun transfobiden dolayı hastaneden çıktığı, bilinci yarı açık biçimde eve geçtiği ve mide bulantıları, iç kanama riskiyle birlikte evde dinlendiği belirtildi.

Yağmur Arıcan, Mersin 7 Renk LGBT olarak olayın peşini bırakmayacaklarını ve dava açacaklarını söyledi. Polisten MOBESE kayıtları isteneceği belirtildi.

Mersin’de olanları Arıcan şöyle anlattı:

“Transfobi rahat durmuyor. Mersin’de transfobi hortladı. Sokaklardan bizi temizlemeye uğraşıyorlar. Bunun arkası kesilmiyor. Daha önce de Pozcu’da saldırılar oldu. Translar sürekli saldırıya uğruyor. Bu sadece bizim gördüğümüz kısmı. Birçok trans kadın polisten korktukları için sineye çekiyor. Veya davalardan bir şey çıkmayacağını düşünüyor. Biz takipçisi olup bu olayı nefret suçu olarak kayıtlara geçireceğiz. Bu saldırıların nefret saldırıları olduğu kabul edilmeli.”

Bir cevap yazın